Alumni Who Are Clerking in the 2017 Term

Supreme Court building
November 3, 2017

All are members of the Class of 2017 unless otherwise noted.

JONATHAN AMGOTT ’15
Colleen Kollar-Kotelly U.S. District Court for the District of Columbia

PAUL ATKINSON
Henry E. Hudson, U.S. District Court for the Eastern District of Virginia

DANIEL BLACKMAN ’16
Albert Diaz, U.S. Court of Appeals for the Fourth Circuit

ANNA CASEY
Jennifer W. Elrod, U.S. Court of Appeals for the Fifth Circuit

LAUREN CASSADY
Senior Judges, District of Columbia Court of Appeals

MICHAEL CORCORAN
Jerry E. Smith, U.S. Court of Appeals for the Fifth Circuit

CONOR CRAWFORD
James E. Gritzner, U.S. District Court for the Southern District of Iowa

NICHOLAS CROWN ’16
Stephen A. Higginson, U.S. Court of Appeals for the Fifth Circuit

DANIELLE DESAULNIERS
Diana Gribbon Motz ’68, U.S. Court of Appeals for the Fourth Circuit

ANNE DOHERTY ’14
J. Clifford Wallace, U.S. Court of Appeals for the Ninth Circuit

ELIZABETH DOUGLAS
Karen Nelson Moore, U.S. Court of Appeals for the Sixth Circuit

CAITLIN EBERHARDT ’15
Donald E. Walter, U.S. District Court for the Western District of Louisiana

OLIVER (OLLIE) ENGEBRETSON
Paul V. Niemeyer, U.S. Court of Appeals for the Fourth Circuit

CHARLES R. GAMPER ’16
Richard D. Bennett, U.S. District Court for the District of Maryland

ALEXANDER GORIN
Greg J. Costa, U.S. Court of Appeals for the Fifth Circuit

ALEXANDER (BUDDY) GRAY ’16
Frank Mays Hull, U.S. Court of Appeals for the Eleventh Circuit

MARK GRUETZMACHER
Charles R. Wilson, U.S. Court of Appeals for the Eleventh Circuit

ERIC HINTZ
Robert E. Payne, U.S. District Court for the Eastern District of Virginia

TEVENIA JACOBS ’09
Margaret C. Rodgers, U.S. District Court for the Northern District Florida

CASSANDRA (CASEY) JONAS
Paul J. Watford, U.S. Court of Appeals for the Ninth Circuit

MARSHALL JONES
Max O. Cogburn Jr., U.S. District Court for the Western District of North Carolina

ALEXANDER JONES ’14
Kristine Gerhard Baker, U.S. District Court for the Eastern District of Arkansas

ANDREW JONES ’16
S. James Otero, U.S. District Court for the Central District of California

ANDREW KAGEN
W. Michel Pierson, Baltimore City (Maryland) Circuit Court

JARED KELSON ’16
Thomas B. Griffith ’85, U.S. Court of Appeals for the District of Columbia Circuit

HARRISON KILGORE
John M. Rogers, U.S. Court of Appeals for the Sixth Circuit

LUCAS KOWALCZYK ’16
Helene N. White, U.S. Court of Appeals for the Sixth Circuit

MEREDITH LORETTA
Rebecca Beach Smith, U.S. District Court for the Eastern District of Virginia

ANDREW MANNS
Thomas S. Ellis III, U.S. District Court for the Eastern District of Virginia

HARRISON MARINO
J. Frederick Motz ’67, U.S. District Court for the District of Maryland

KRISTIN MARSHALL
Stephen R. Bough, U.S. District Court for the Western District of Missouri

PAULETTE MINITER ’16
Catharina Haynes, U.S. Court of Appeals for the Fifth Circuit

MARIA MONAGHAN
Amul R. Thapar, U.S. District Court for the Eastern District of Kentucky

R. CHET OTIS V
Richard F. Suhrheinrich, U.S. Court of Appeals for the Sixth Circuit

CLAUDIA PARE
Eric L. Clay, U.S. Court of Appeals for the Sixth Circuit

MOHAMMAD PATHAN ’15
Margaret C. Rodgers, U.S. District Court for the Northern District Florida

CHRISTOPHER PAVLACKA ’14
Michael F. Urbanski ’81, U.S. District Court for the Western District of Virginia

KAITLIN PIERCE
Charles R. Simpson III, U.S. District Court for the Western District of Kentucky

KARTHIK RAVISHANKAR ’16
John F. Anderson ’81, U.S. District Court for the Eastern District of Virginia

ZACHARY RAY ’16
Roger L. Gregory, U.S. Court of Appeals for the Fourth Circuit

EMILY REEDER
Paula Xinis, U.S. District Court for the District of Maryland

JACQUELYN RYBERG ’15
William S. Duffey Jr., U.S. District Court for the Northern District of Georgia

KATHERINE SAVARESE ’16
William Francis Kuntz II, U.S. District Court for the Eastern District of New York

RACHEL SIMON
Pamela L. Reeves, U.S. District Court for the Eastern District of Tennessee

ALARIC SMITH
John Tuchi, U.S. District Court for the District of Arizona

ADAM SORENSEN
J. Harvie Wilkinson III ’72, U.S. Court of Appeals for the Fourth Circuit

CHAD SQUITIERI ’16
D. Brooks Smith, U.S. Court of Appeals for the Third Circuit

ADAM STEMPEL
Ellen Lipton Hollander, U.S. District Court for the District of Maryland

REEDY SWANSON ’16
David S. Tatel, U.S. Court of Appeals for the District of Columbia Circuit

SCOTT TERRELL ’13
Karen L. Stevenson, U.S. District Court for the Central District of California

ALLISON THORNTON
Robert A. Salerno ’90, District of Columbia Superior Court

JOSHUA WADE
Norman K. Moon ’62, LL.M. ’88, U.S. District Court for the Western District of Virginia

CORY WARD ’15
J. Curtis Joyner, U.S. District Court for the Eastern District of Pennsylvania

SAMUEL WHITT ’12
Raymond T. Chen, U.S. Court of Appeals for the Federal Circuit

BENJAMIN WOOD ’14
Robert A. Katzmann, U.S. Court of Appeals for the Second Circuit

JOHN WOOLARD
Virginia Emerson Hopkins ’77, U.S. District Court for the Northern District of Alabama

JASON ZUMMO ’15
Cam Ferenbach, U.S. District Court for the District of Nevada

Media Contact

Mary M. Wood
Chief Communications Officer
wood@law.virginia.edu / (434) 924-3786

News Highlights